Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Terry Gilliam

Don Kişot'u Öldüren Adam (2018) Türkçe Altyazılı Fragman
Terry Gilliam profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
87 oy
81 kullanıcının favorisi

Terry Gilliam

ABD

22 Kasım 1940

Terry Gilliam Biyografisi

Minnesota'da doğan Terry Vance Gilliam Mad dergisinde çizerlik yaptıktan sonra 1967 Amerika'dan İngiltere'ye geçti ve burda bir çok sinemacıyla tanıştı. Bugün bir klasik olarak görülen 1985 yapımı Brazil'in stüdyo tarafından büyük bir bölümü kesilince Gilliam ile Hollywood'un arası açıldı. Yıllar sonra DVD formatında filmin tamamını yayımlayan yönetmen 1991 yılında gösterime giren Fisher King ile Amerikan izleyicisinin ilgisini çekti. 12 Maymun'la izleyiciyi şaşırtan Gilliam filmin karmaşık ve karanlık atmosferi nedeniyle eleştirmenlerden övgüler aldı. Fear and Loathing In Las Vegas filmindeki uyuşturucu kullanma sahnelerinin özendirici olduğu iddiasıyla Amerikan kamuoyunun tepkisini çeken yönetmen kariyerine bildiği gibi devam ederek bu eleştirileri önemsemediğini gösterdi.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (12)

Avatar
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 18:52

The Man Who Killed Don Quixote'nin çekimlerini sürdürmekte olan yönetmen Terry Gilliam , 1975 yılından günümüze değin 12 adet uzun metraj film yönetmiştir.. Sanatçının yönettiği filmlerden bana göre en iyi 5 tanesini sıralıyorum :

5. The Fisher King (1991)
4. 12 Monkeys (1995)
3. Fear and Loathing in Las Vegas (1998)
2. Monty Python and the Holy Grail (1975)
1. Brazil (1985)

Cevap Yaz
0
0
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 18:52

1975 yılından günümüze değin toplam 12 uzun metraj film yöneten Terry Gilliam, filmlerinin sahip olduğu özgün senaryoların desteğinde görsel olarak sıradışı ve fantastik dünyalar yaratabilmeyi başarmıştır.. Bir nevi Tim Burton'un İngiliz muadili sayılabilecek yönetmen, şiirsel gerçeklik ve sürrealizm tutkusunu, eğik açı (Dutch Tilt) , düşük açıdan ve yüksek açıdan çekimler vb.çekim teknikleri ile kendine has bir sinemasal evren yaratabilmiştir..
Monty Python and the Holy Grail (1975) adlı ilk yönettiği filmde Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyelerinden hareketle ,1970'ler İngiliz komedi kültüründe önemli bir yer etmiş olan Monty Python'un senaryosundan sinemaya uyarlanmış ve Komedi türünün kült örneklerinden biri haline gelmiştir..
Gilliam'ın 6 yıl sonra yönettiği Time Bandits (1981) yönetmenin vazgeçemediği fantezi türünün başarılı bir temsilcisi olmuş , John Cleese, Sean Connery ve Ian Holm gibi tecrübeli aktörlerin canlandırdığı Robin Hood , Agamemnon ve Napolyon gibi önemli tarihi karakterlerin varlığı adeta Marvel sinematik evreninde yer alan Avengers'in komedi ağırlıklı öncülü olmuştur..
1985 yılında yönetmen bana göre ilk gerçek başyapıtı ve 1980'ler döneminin Özel yapımlarından biri olan Brazil'i yönetir..
Senaristliğini Gilliam ve Tom Stoppard'ın üstlendiği Brazil , Bilim kurgu türünü , distopik politik rejim, Neo-noir motifleri, retro-futuristik
ve steampunk esintisine sahip bir görsel biçim ile son derece başarılı bir şekilde harmanlamıştır.. Ayrıca Film Noir alt türünün Sci-fi Noir adı altında bilim kurgu türüne yansımasını başarı ile görebileceğimiz nadide örneklerden biri olan Brazil, prodüksiyon tasarımı olarak Fritz Lang'ın Metropolis'inden , ışık kullanımı ve set tasarımı olarak Alman Dışavurumcu film akımından derinlikli izler taşırken , senaryo yönünden Dr.Strangelove (1964) , Modern Times (1936) ve Otomatik Portakal'dan (1971) ve Orwell'in romanı 1984'den, direnişçilerin askerlere karşı bakanlığın basamakları üzerindeki durumundan hareketle, Eisenstein'in başyapıtı Potemkin Zırhlısı (1925) adlı filminden ve Neo-noir açısından Blade Runner'den esintiler taşımaktadır..
Jonathan Pryce , Robert De Niro ve Ian Holm gibi usta aktörlerin performansları ile filmin niteliğini yükseltirken , Batman (1989) ve 12 Monkeys (1995) gibi filmlerin görüntü yönetmeni Roger Pratt'ın üst düzey kamera çalışması filmin görsel anlamda kendine has bir lezzeti olmasını sağlamıştır.
Özgün senaryo ve sanat yönetimi dallarında Akademi adaylığı kazanan , prodüksiyon tasarımı ve görsel efekt dallarında BAFTA ödüllerini kazanan Brazil, Empire sinema dergisinin tüm zamanların en iyi 500 filmi konulu soruşturmasında 83.sırada , İngiliz Film Enstitüsü'nün 1999 yılında yaklaşık 1000 kişinin katılımı ile gerçekleştirdiği 20.yüzyılın en iyi 100 filmi sıralamasında 54.sırada , Total Film dergisinin 2004 yılında düzenlediği tüm zamanların en iyi İngiliz filmleri sıralamasında 20.sırada yer almış ve Time'nin film eleştirmenleri Richard Schickel ve Richard Corliss tarafından tüm zamanların en iyi 100 filmi arasında gösterilmiştir.
1991 yılında Gilliam bu kez Richard LaGravenese'nin senaryosundan , dram, komedi türünde 1990'lı yılların unutulmaz yapımlarından biri olacak olan The Fisher King'i yönetir..
Robin Williams'ın kariyerindeki en iyi performanslarından birini verdiği filmde gene Jeff Bridges gayet iyi bir performansa imza atmıştır.. The Fisher King , özgün senaryo ve erkek oyuncu dalları dahil 5 dalda Oscar adayılığı elde eder ve yrd.kadın oyuncu dalında Mercedes Ruehl ödüle erişir..
Gilliam, Brazil'den 10 yıl sonra 1995 yılında 1990'lar döneminin özgün işlerinden biri haline gelen 12 Monkeys'i yönetir.
Zaman yolculuğu temasını da barındıran , distopik temalı bilim kurgu filmi 12 Monkeys , Chris Marker'in başyapıtı La Jetee'den önemli ölçüde esinlenmiş senaryosu ve Bruce Willis , Brad Pitt ,Christopher Plummer gibi yetenekli oyuncuların katkısı ile 1990'lar bilim kurgu türünün öne çıkan yapımlarından biri olmuştur.. 12 Monkeys yrd.erkek oyuncu dalında ve kostüm tasarımı dallarında Oscar adaylığı elde etmiştir.
Hunter S. Thompson'un 1971'de yazdığı ünlü romanından aynı adla 1998 yılında sinemaya uyarlanan Fear and Loathing in Las Vegas , günümüzde Gilliam'ın hayalgücünden beslenmiş olan
sürreal , kült bir yol filmine dönüşmüştür.. Johnny Depp , Benicio del Toro ve Tobey Maguire gibi aktörlerinde filme zenginlik ve renk kattığı filmin önemli bir figürü de film boyunca kullanılan
ilaçlara bağlı olarak görselliği yeniden düzenleyen görüntü yönetmeni Nicola Pecorini olmuştur..

Cevap Yaz
0
0
xelikan (Amatör) | 30 Aralık 2015, 12:34

dünyanın en güzel hayalperest yönetmeni. brazil filmindeki de niro'nun bürokratik kağıtlara karışıp kaybolduğu sahne tarihe geçmiştir. bana göre dünyanın en fantastik ve zeka ürünü sahneydi daha iyisini izlememiştim. balıkçı kralda deliliği en ilginç şekilde gözler önüne sermiştir. benim için çok kıymetli bir yönetmendir ancak gişe kaygısı yüzünden yapımcıların pek uzak durduğu bir yönetmen.

Cevap Yaz
0
2
FORHAN (Jön) | 5 Aralık 2014, 08:25

Brazıl , 12 maymun , balıkçı kral seyrettiğim filmlerinden .

Cevap Yaz
0
2
Togepy (Profesyonel) | 5 Şubat 2011, 18:38

Başarılı bulduğumu söyleyemem. Zaten filmlerine şöyle bir baktığımızda genel olarak başarılı bir yapımı yok. En son Dr. Parnassus filmini izledim ve sanırım eğer izlemeyi düşündüğüm bir filmde yönetmen olarak bu adam olursa izlemekten saniyesinde vazgeçirim. Daha akıcı filmler yapmalı...

Cevap Yaz
6
0
Görüşleriniz