Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

David Cronenberg

Maps To The Stars 2. Fragman
David Cronenberg profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
109 oy
102 kullanıcının favorisi

David Cronenberg

Kanada

15 Mart 1943

David Cronenberg Biyografisi

David Paul Cronenberg, Kanadalı yönetmen.

1943 yılında gazeteci bir baba Milton ve piyanist bir anne Esther'in çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlarda edebiyat ve müzik alanlarındaki yeteneğiyle dikkat çekti. Üniversite eğitimine başlamadan önce yazdığı pek çok karanlık hikaye çeşitli yerlerde yayınlandı. Toronto Üniversitesi Fen bilimleri bölümünde yüksek tahsiline başladı. Daha sonra bu bölümden ayrılıp aynı okulun edebiyat bölümüne geçti.

Bu yıllarda yaptığı Transfer, From the Drain, Stereo ve Crimes of the Future adlı kısa filmler ile sinemaya başladı. Televizyon dizileri için teklifler aldı. İlk uzun metrajlı filmi olan They Came From Within kurbanlarının cinsel arzularını kontrol edemez hale getiren bir parazit türünün anlatıldığı, dönem için normal sayılamayacak bir filmdi. Bu sebeple Cronenberg film için ödenek sıkıntısı çekti. Masrafların yarısını ödemesi için bazı yapımcıları ikna etti.

Başarılı bağımsız yapımları ile Hollywood yapımcılarının dikkatini çekti ve daha popüler görünen The Dead Zone (1983) ve The Fly (1986) filmleri ile adını duyurmaya ve sıradan bir yönetmenden daha fazlası olduğunu göstermeye başladı. Daha geniş bir kitleye hitap etme fırsatını bulduğu bu dönemde, kendi tarzının en başarılı filmlerinden biri olan Dead Ringers (1988) adlı yapıma imza attı. Şiddetin Tarihçesi, Şark Vaatleri ve Tehlikeli İlişki filmlerinde Viggo Mortensen ile çalıştı. Birçok filminin müziği, Howard Shore'a aittir.

2014'te ilk kitabı Consumed yayımlandı. Ailesi Yahudi kökenli olan Cronenberg, ateist olduğunu açıklamıştır.

David Cronenberg, filmlerinde sürekli anlatmaya çalıştığı, her zaman savunduğu ve çok da ütopik olmayan fikirleri, karanlık ve ürkütücü mizansenleriyle ve kostüm, müzik gibi öğeleri ustaca kullanmasıyla çoğu bilimkurgu-korku yönetmeninden farklı bir yerdedir. Bedensel Korku diyebileceğimiz bir türün öncüsü olarak, makineler, yapay biyolojik etkenler, değişime uğratılmış parazitler gibi insan kaynaklı tehlikelerin, yine insanı zihinsel ve en önemlisi bedensel olarak bambaşka bir varlığa dönüştürmesini anlatırken, yarattığı her sahnenin arkasına bir anlam gizleyerek filmlerinin üzerinde düşünülmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda her zaman sözünü ettiği ve savunduğu New Flesh (Yeni Beden) kavramını geniş kitlelere ulaştırmaktadır.

Bilimin insan tarafından doğal işleyişi saptırmak için bir araç olarak kullanımını ne kadar büyük sorunlara yol açabileceğini Cronenberg filmlerinde görebiliriz. Sonraki dönemlerinde ise bu kavramların beden,kan gibi organik yapılarla gösteriminden çok felsefi ve psikolojik anlatımlar ile sunulduğunu ve her iki yöntem ile de başarılı olduğu söylenebilir.

1970'de Margaret Hindson ile evlenip 1977'de ayrılan Cronenberg'in Cassandra adında bir kızı oldu. 1979'da bu yana Carolyn Zeifman ile evlidir ve bu evlilikten Caitlin ve Brandon adında iki çocuğu daha dünyaya geldi. Brandon Cronenberg de yönetmen olmuştur.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (17)

Avatar
FilmHistorian (Figuran) | 19 Haziran 2017, 19:20

1969 yılından beri toplam 21 adet sinema filmi çekmiş olan usta yönetmen David Cronenberg'in bana göre en iyi 10 filmini paylaşıyorum :
10.The Dead Zone (1983)
9. Crash (1996)
8. Spider (2002)
7. Eastern Promises (2007)
6. eXistenZ (1999)
5. Naked Lunch (1991)
4. A History of Violence (2005)
3. Dead Ringers (1988)
2. The Fly (1986)
1. Videodrome (1983)

Cevap Yaz
0
0
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 20:15

David Cronenberg ; Korku sinemasının John Carpenter , Wes Craven, George A. Romero, Tobe Hooper, Stuart Gordon, Tom Holland, Roger Corman, Mario Bava, Dario Argento ,Lucio Fulci , Umberto Lenzi , John Landis , Clive Barker , Ruggero Deodato ve Brian Yuzna gibi önemli ustalarından biridir.. Cronenberg'i diğer korku yönetmenlerinden ayıran belirgin özelliği yani alametifarikası ise korku türünün bir alt türü olan, makineler,parazitler vb. nedenlerle kişinin bedeninin bedensel ve zihinsel olarak transformasyona uğramasına bağlı olarak bedensel korku kavramını en etkili kullanan bu türün önderliğini yapmış sinemacı olmasıdır.
Yönetmen 1969 yılından günümüze değin 21 adet sinema filmi yönetmiştir.. Stereo (1969) ve Crimes of the Future (1970) adlı ilk iki filminin senaristliğini ve kurgusunu Cronenberg üstlenmiştir.. Cronenberg'in 1990'lı yıllara dek sürecek olan fizyoloji, genomik, mutasyon vb. tıp alanları ile deri hastalık ve vücut temalarının ilk karşımıza çıktığı filmi Shivers' (1975) dir.. Hikayede çılgın bir bilim adamı parazit yaratmak üzere, apartman dairesinde deneyler yaparken,genetik deformasyonlar sonucunda tehlikeli bir parazit üretir.. Cronenberg'in kültleşmiş bu filminin ardından , Rabid (1977) adlı filminde ise motorsiklet kazasından sonra estetik ameliyatı olan bir kızın, operasyon sonrası kan ve insan etine olan bağımlılığını ve kurbanlarının da bir nevi zombiye dönüşmesini başarılı bir şekilde anlatır.. Fast Company (1979) ise herhangi bir korku veya bilim-kurgu teması içermeyen orta karar bir yarış filmi olmuştur.. Brood (1979) gene yönetmenin insan vücudunun değişimi temalı , dönemine göre kaliteli görsel efektleri ve Oliver Reed'in başarılı oyunculuğu ile yönetmenin 70'lerde yönettiği son etkili film olmuştur..
Scanners (1981) telekinetik ve zihin kontrolü güç temalarını barındıran orjinal senaryosu ve ABD sinemasının kaliteli kötü adamlarından biri olan Michael Ironside'nin performansı destekli günümüzde kült statüsüne dönüşmüştür.. Videodrome (1983) , yönetmenin en iyi filmlerinden biri ve 1980'lerin unutulmazları arasındadır.. Videodrome, bana göre Cronenberg'in tam olarak ustalığını kanıtladığı ilk filmidir.. Ana tema teknolojidir.. organizma yani filmde insan vücudunun inorganik örneğin çeşitli metaller ve eşyalar ile birleşerek bütünleşmesi, yarı organik , yarı inorganik tanımsız yeni bir varlık oluşturmasını filmde görebiliriz.. teknoloji ve sürrealizm kavramlarının çok başarılı olarak harmanlandığı techno-sürrealist bir film olan Videodrome'de televizyon kanalında yönetici olan Max Renn (James Woods) korsan yayın yapan bir kanala ulaşır ve bu kanalın izleyenlerde gerçeklik algısını değiştiren bir etkisi olduğunu farkeder.. inorganik maddeler ile organizmanın bütünleşmesini Max Reen'in karın bölgesinden bir video kaset çıkarmaıs ve televizyon ekranının içerisine yüzünü sokması gibi sahneler ile Cronenberg izleyicisine gösterir.. İzlenmesi kolay olmayan , tuhaf ve özgün bu film Cronenberg'in bana göre ilk başyapıtıdır...
Kurt Neumann'ın 1958 yapımındann aynı adla uyarlanan The Fly (1986) , canlı teleportasyonu üzerine çalışmalar yapan Seth Brundle'nin (Jeff Goldblum) kendini transfer etme deneyi sırasında bulunduğu kabine bir sineğin de girmesinden dolayı, geçen zamanla fizyolojik olarak bir sineğe dönüşmesini gerçekçi şekilde tasvir eder.. Görüntü yönetmeni Mark Irwin'in kamera çalışması , Jeff Goldblum'un performansı ve müthiş makyaj çalışması ile Sinek , türünde bir kült haline gelmiştir.. Dead Ringers (1988) Jeremy Irons'un harika performansları ve hikayesi ile Total Film dergisinin en iyi 50 korku filmi listesi arasında yer almıştır.
William S. Burroughs'ın 1959 tarihli romanından aynı adla uyarlanan Naked Lunch (1991) yönetmeni en orjinal işlerinden biridir.. Peter Weller'in iyi performansı , Peter Suschitzky'nin görüntü çalışması destekli olarak, bu film 1990'ların en sıradışı ve ayrıksı işlerinden biri haline gelmiştir.. J. G. Ballard'ın 1973 tarihli romanından aynı adla uyarlanan Crash (1996) , araba çarpışmalarından cinsel haz duyan bir grup insanı konu eder.. Bir anlamda arabanın da insan vücudunun uzantısı olan bir organı temsil etmektedir.. Existenz (1999) de ise gelecekte insanın omuriliğinden açılan bir delik ile bağlanılan bir bilgisayar oyununda mekanik kablolar ile insan etinin içiçe geçtiği bir hikaye , yemek sahnesinde hayvanın kaburga kemiklerinden tabanca meydana getirme gibi başarılı sahneler ile anlatılmıştır..

Cevap Yaz
0
0
egeedipkurt (Profesyonel) | 9 Ocak 2017, 02:12

sinek filmi çok başarılıydı

Cevap Yaz
0
0
Zerka (Figuran) | 16 Mart 2016, 00:39

Sinemanın Picasso'su..

Cevap Yaz
0
1
Ramanda (Figuran) | 15 Mart 2015, 02:34

Bitek şark vaatlerinde yönetmen koltuğunda gördüm kendisini filmi gayet güzel yönetmişti bazı uçuk sahneleri olsada sadece o film üzerinden değerlendirecem o filmi çok sevememiştim nedense ortalama üstü buluyorum kendisini.

Cevap Yaz
0
0
Dexerkan (Dublör) | 1 Mart 2016, 01:56

Ramanda naber Ramanda :D

0
0
Ramanda (Figuran) | 26 Ağustos 2015, 09:39

İzledikten sonra fikrim değişir belki yakın zamanda bakarım.

0
0
MrDreamer (Figuran) | 25 Ağustos 2015, 23:32

sen birde cronenberg'in varoluş, çarpışma, sinek, tarayıcı filmlerini izle o zaman ne kadar yetenekli bir yönetmen olduğunu görürsün

0
1
Görüşleriniz