Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Timothy Spall

Taş Devri Firarda (Early Man) Türkçe Dublajlı Fragman
Timothy Spall profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3/ 10
214 oy
144 kullanıcının favorisi

Timothy Spall

İngiltere

27 Şubat 1957

Timothy Spall Biyografisi

Timothy Leonard Spall, İngiliz aktör. Dünya sinemasının en önde gelen yardımcı oyuncularından bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Timothy Spall 1957'de Battersea, Londra'da kuaför Sylvia ve postacı Joseph çiftinin 4 çocuğunun üçüncüsü olarak dünyaya geldi.

Spall, ilk kez BBC yapımı televizyon dizisi 'Auf Wiedersehen Pet'te talihsiz Barry rolünü üstlendiğinden bu yana 30'un üzerinde filmde rol aldı. Bunlardan, Mike Leigh'in yönettiği 'Secrets' Topsy Turvy'yle En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında BAFTA ve Londra Sinema Eleştirmenleri ödüllerine aday olan aktör, Peter Cattaneo'nun yönettiği 'Lucky Break'le İngiliz Bağımsız Sinema Ödülü ve Londra Sinema Eleştirmenleri Ödülü'ne yine aynı dallarda aday gösterildi. Aktör, Leigh'in 'All or Nothing'indeki performansıyla da İngiliz Sinema Endüstrisi ve Avrupa Film Ödülleri'nin En İyi Erkek Oyuncu adayları arasındaydı.

Spall, son olarak, Lemony Snicket'ın yönettiği 'A Series of Unfortunate Events'te Jim Carrey'ye eşlik etti. Aktörün diğer kayda değer filmleri şöyle sıralanabilir: Cameron Crowe'un yönettiği 'Vanilla Sky', Kenneth Branagh'nın yönettiği 'Love Labour's Lost' ve 'Hamlet', Mike Leigh imzalı 'Life is Sweet', Bernardo Bertolucci'nin yönettiği 'The Sheltering Sky', Clint Eastwood imzalı 'White Hunter Black Heart', Richard Loncraine'in yönettiği 'My House in Umbria', Doug McGrath'in yönettiği 'Nicholas Nickleby', Rock Star, Christopher Miles imzalı 'The Clandestine Marriage', Brian Gibson'ın yönettiği 'Still Crazy' ve Simon Wincer'ın yönettiği 'Young Indie'.

Spall televizyon drama dünyasında da büyük saygı gören bir isim. Julian Farino'nun yönettiği 'Our Mutual Friend'deki rolüyle En İyi erkek Oyuncu dalında BAFTA'ya aday olmasının yanı sıra, Yayın Basını Locası TV Ödülü'nü kazandı. Aktör, ayrıca, Stephen Poliakoff'ın yönettiği 'Shooting the Past'teki rolüyle hem Cinema Tout Ecran, hem de Prix d'Italie En İyi erkek Oyuncu Ödülü'nü, ve 'Shooting the Past' ve Danny Boyle imzalı 'Vacuuming Completely Nude in Paradise'daki rolleriyle BAFTA'ya aday gösterildi. Daha sonra 'Cherished'de oynadı. Harry Potter film serisinde Voldemort'un sadık hizmetkarı Kılkuyruk karakterini canlandırmıştır. 2009'da spor draması The Damned United'da Brian Clough'ın yardımcısı Peter Taylor rolüyle büyük takdir kazandı. 2014 yapımı Mike Leigh'in Mr. Turner filmindeki rolüyle de En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Palmiye kazandı. 2017'de kaliteli bir kadronun bir araya geldiği The Party filminde oynadı.

Spall, sinema ve televizyon kariyerinin yanı sıra, pek çok oyunda yer almış başarılı bir tiyatro oyuncusudur. Aktörün tiyatro çalışmaları şöyle özetlenebilir: Kraliyet Sarayı'nda sahnelenen, Stephen Daldry'nin yönettiği 'This is a Chair' Royal Court; Ulusal Tiyatro'da sahnelenen, Robert LePage imzalı 'A Midsummer Night's Dream'; Mike Leigh'in yönettiği 'Smelling a Rat'; Trevor Nunn imzalı 'The Three Sisters', 'Nicholas Nickleby' ve 'Merry Wives of Windsor' (üç oyunda Royal Shakespeare Company'de sahnelendi); ve yine Royal Shakespeare Company'de sahnelenen, David Jones imzalı 'Baal'.

1981'de Shane Spall ile evlenen sanatçının Pascale (d. 1976), Rafe (d. 1983) ve Mercedes (d. 1985) adlı 3 çocuğu vardır. Rafe Spall da kendisi gibi oyuncu olmuştur.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (41)

Avatar
goleman31 (Dublör) | 19 Haziran 2017, 17:35

Kılkuyruk.

Cevap Yaz
0
0
deckard (Artist) | 11 Haziran 2016, 20:25

Küçük rol olsun başrol olsun oynadığı her karakterde mükemmel uymuş muhteşem usta İngiliz aktör.Onu izlemek büyük bir zevk.

Cevap Yaz
0
0
gogola (Artist) | 19 Ocak 2016, 01:17

Hangman de süperdi...

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 27 Eylül 2015, 16:12

Başarılı bir karakter oyuncusu...

Cevap Yaz
0
0
cemertem (Artist) | 24 Haziran 2014, 22:29

Nihayet Cannes'da ödülü aldı. Şükür!

Cevap Yaz
1
1
Görüşleriniz