Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Stanley Kubrick

Eyes Wide Shut 2. Fragmanı
Stanley Kubrick profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
642 oy
1134 kullanıcının favorisi

Stanley Kubrick

ABD

26 Temmuz 1928

7 Mart 1999

Stanley Kubrick Biyografisi

Stanley Kubrick (1928-1999), Amerikalı yönetmen. 20. yüzyılın çıkardığı en iyi yönetmenlerden olan Kubrick, teknik kusursuzluk arayışı, entelektüel sembolizmi, efsanevi mükemmelciliği ve ince detaylarıyla tanındı.

Kariyerine New York'un Look dergisine amatör fotoğraflar çekerek başlayan Kubrick, kısa zamanda Look dergisinin fotoğrafçılarından biri oldu. İzlediği filmlerden çok daha iyisini yapabileceğine inanarak yönetmenlik yapmaya başladı. İlk filmleri, Fear and Desire, Killer's Kiss ve The Killing ile kendisini ispatladı. Paths of Glory ve Spartacus ise onun iyi yönetmenler arasındaki yerini almasını sağladı. 1960'lı yıllarda Lolita filmini çekmek üzere İngiltere'ye giden Kubrick, yaşamının geri kalanını bu ülkede geçirdi. Dr. Strangelove, satirik Komedya'nın sinemadaki önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak Stanley Kubrick'i 20. yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri yapan, 1968 MGM Cinerama prodüksüyonu olan 2001: A Space Odyssey ve 1971 yapımı A Clockwork Orange'dır.

William Makepeace Thackeray'in bir romanının sinemaya uyarlanması olan Barry Lyndon , Jack Nicholson'ın oynadığı The Shining, yaklaşık 7 yıl çalıştığı savaş filmi Full Metal Jacket ve son anda yapmaktan caydığı A.I.:Artificial Intelligence Kubrick efsanesini sürdüren filmler oldular. Arthur Schnitzler'in Traumnovelle romanından uyarlanan ve Tom Cruise ile Nicole Kidman’ın oynadıkları Eyes Wide Shut'ı bitirdikten birkaç gün sonra ölen Kubrick, Childwickbury Manor, Hertfordshire, İngiltere'de toprağa verilmiştir.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

taneryalcin_7A66 (Amatör) | 21 Ocak 2013, 20:45

son filmi Eyes Wide Shut bittikten dört gün sonra ölmüştür ve bu filmde illüminatiyi ilk kez tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir. ölmesi ya da öldürülmüş olması gayet tartışma konusudur.

0
12
BatesNorman (Profesyonel) | 30 Ocak 2015, 04:42

Sinemadaki karşılığı olmayan bir deha.Tartışmasız gelmiş geçmiş en iyi 3 yönetmenden biri.Filmografisine baktığınızda 46 yıllık yönetmenlik hayatında 13 uzun metraj film çektiğini görürsünüz.Zaten bu da her şeyi anlatmaya yetiyor.Ne kadar usta bir detaycı olduğunu anlamak zor olmuyor...Gelelim bir diğer konuya çektiği filmlerin içinde sadece tür olarak animasyona yer vermemiştir.Buradan da ne kadar geniş pencereden bakabildiğini anlıyoruz.Her filminde farklı bir türe yönelmiştir bu yüzden de her kesime hitap ettiği için bilinçli tüm sinema severler onu mutlaka tanır.Komedi-korku-bilim kurgu-gizem-romantik-biyografi-aksiyon-macera-tarihi-savaş-suç-dram-gerilim filmlerinin hepsine imza atmış bir yönetmen hiç tanımadım.Hemde bu başarıyı sadece 13 filmde yapan bir çılgın hiç tanımadım.O kadar sinema aşığıydı ki bu yaptığı sanat uğruna ve insanlara birşeyler açıklamak uğruna öldü !

1
10

Tüm yorumlar (156)

Avatar
OnBoard (Profesyonel) | 22 Ekim 2018, 09:47

Dünya tarihinde gelmiş geçmiş en iyi aktörleri say deseler, muhtemelen herkesin ilk 5 inde yer alacak mükemmel yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
TheKarahan (Dublör) | 16 Eylül 2018, 09:27

Takıntılığı, detaycılığı ve mükemmelliyetçiliğiyle, adını sinema tarihine altın harflerle yazdırmış, hemen hemen her türde kendini kanıtlamayı başarmış, kendisinden sonra birçok büyük yönetmenin hayranlığını kazanmış ve onlara ilham kaynağı olmuş, tartışmasız sinema tarihinin en büyük yönetmenlerinden birisi ve birçoğuna göre en iyisi.

Cevap Yaz
0
0
alperdayioglu (Amatör) | 21 Ocak 2018, 21:25

Baba dediğimiz nolanın da spielbergun de lucasın da cameronun da scotun da babası olan bu üstad bilim kurgu türünün büyük kurucusu bilinir.

Cevap Yaz
0
0
MINORTYREPORT6 (Artist) | 2 Ocak 2018, 19:53

. "Suçlulara ve sanatçılara karşı garip bir zaafım var. Her ikisi de hayatı olduğu gibi kabul etmiyor. Her hazin hikaye, gerçek hayattaki olaylarla çelişki içinde olmalı." Stanley Kubrick

Cevap Yaz
0
0
kadirkaraduman (Amatör) | 25 Kasım 2017, 14:46

Otomatik portakal filmi ile sinemaya hakaret etmiş bir yönetmendir kendileri

Cevap Yaz
2
0
kadirkaraduman (Amatör) | 7 Aralık 2017, 21:42

Zevkler ve renkler tartışılmazz diyorsun ama favorilere eklediğim filmleri eleştiriyor her şey anlaşılıyor diyorsun.Bir kere sihirbazlar çetesi gibi sağ gösterip sol vuran cok az film vardır.İspanyol sineması dışında örneğine rastlamadım.Ben filmde cinsellik dışında bir anlam bulamadım.Eğer ki toplumun kişinin ahlaki durumunu değiştirmesi veya kişinin toplumun ahlaki durumunu değiştirmesi ile ilgili bir film arıyorsanız Amerikan Tarihi X adlı filmi izleyebilirsiniz.O filmde ahlaki ve kişilik değişimi çok güzel bir şekilde verilmektedir.Bu filmde olduğu gibi bir basitlik yoktur ince detaylarla kişinin değişimi verilmiştir.Hem kendisi bir Christopher Nolan gibi auter bir yönetmen de değildir.Filmlerinin çoğu kitaplardan veya tarihi efsanelerden alınmalıdır.Bu yüzden bu kişinin bu kadar göklere cıkarılması son derece anlamsız ve gereksizdir.

0
1
BatesNorman (Profesyonel) | 25 Kasım 2017, 16:22

Asıl sen sinemaya hakaretsin. Cidden kötü sözler de söylemek istemiyorum ama niye bu kadar zorluyorsunuz ki. Tamam zevkler ve renkler diyoruz da bu kadar cahil cesaretine pabuç bırakmayacağımı yüzlerce kez söyledim yine arkasındayım. Otomatik Portokal'a eleştiriler yağdıran birinin Geçit Yok filmini favoriler arasına alması, Sihirbazlar Çetesi'ni sevmesi her şeyi açıklıyor. Daha Kubrick'in bir filmini izleyip bunları da söylemek ayrı bir aklın ürünü. Bir de anlamı olmayan film demişsin. Bari açık etmeseydin. Anladım ama kötüydü deseydin. Cahil cesaretinden cidden nefret ediyorum ya...

0
1
Görüşleriniz